Północ i design

Aalto, czyli fala

Alvar Aalto

Alvar Aalto jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie projektantów architektury i form przemysłowych. Wraz z żoną Aino Aalto, Nilsem Gustavem Hahlem i Maire Gullichsen założył przedsiębiorstwo Artek, specjalizujące się w produkcji elementów wyposażenia wnętrz – przede wszystkim mebli i lamp. W ciągu swojego życia stworzył dzieła, które są wiernie odtwarzane do dziś  –wszystkie jego projekty są funkcjonalne i praktyczne.

Do najważniejszych osiągnięć fińskiego projektanta należy płynąca waza Savoy, znana również jako wazon Aalto. Szklana forma o tajemniczych kształtach została odsłonięta w 1937 roku na Wystawie Światowej w Paryżu, stając się sensacją na skalę międzynarodową. Przypuszcza się, że falista linia wazonu symbolizuje linię brzegową fińskich jezior – Aalto (podobnie jak wielu Finów) był mocno związany z przyrodą. Inna legenda głosi, że inspiracją do stworzenia wazy były ludowe stroje kobiet Sami- ludu zamieszkującego teren  Laponii. Projekt szklanej wazy jest obecnie reprodukowany przez fińską spółkę Iittalę, a tzw. wzór Aalto (co po fińsku oznacza falę) znajduje się także na tkaninach zasłon firmy Vallila.

KODEMii

Źródło fot.: httpkitwallace.tumblr.compost71983202646the-savoy-vase

Innym, równie nowatorskim projektem jest projekt Sanatorium Paimio dla chorych na gruźlicę. Z sanatorium wiąże się jednak inny wynalazek Aalto – nie zapominając o wnętrzach i wyposażeniu ośrodka, opatentował metodę wyginania drewna. W ten sposób powstał słynny Fotel Paimio, znany też jako krzesło 41. Dzięki nachyleniu oparcia fotela pod kątem 110 stopni, mebel ułatwiał oddychanie chorym.

KODEMii

Do równie znanych projektów Fina należy także taboret (model nr 60), który poprzez swoją prostotę konstrukcji pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni dzięki możliwości nakładania na siebie stołków.

KODEMii

 

Projekty Alvara Aalto obejmują także dziedzinę architektury: Aalto zaprojektował budynek Finlandia Talo w Helsinkach, jak również Baker House w Massachusetts Institute of Technology. To tylko kilka z nielicznych projektów wybitnego Fina.

Źródło fot.:https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wolfsonian-FIU_Museum_-_IMG_8234.JPG

http://www.artek.fi/proj/2-1.jpg {{PD-Finland}}

KODEMii

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami oraz promocjami.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od SIMP ul. Tadeusza Kościuszki 113, 05-120 Legionowo

Powrót do listy