Pikkojoulu
Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia odbywa się tzw. Pikkojoulu, czyli „Małe Boże Narodzenie”. To dzień, w którym organizuje się spotkania rodzinne i towarzyskie. Odbywają się występy artystyczne, ale ponieważ Finom nie brakuje dobrego humoru, pojawiają się dowcipy, a nawet świąteczne karaoke! Podczas Pikkojoulu pierwszy raz serwuje się świąteczne potrawy. Najczęściej pija się glögi , czyli napój podobny do grzanego wina, zrobiony z gorącego soku z aromatycznymi przyprawami. Do tradycyjnych potraw należy pudding ryżowy z owocami. Jakie to jednak święta, nawet małe, bez Mikołaja? Oczywiście, że Święty Mikołaj jest i rozdaje małe upominki.
Wigilia w Finlandii
Wigilia dla wierzących Finów zaczyna się dość wcześnie, ponieważ udają się oni na mszę świętą o 6 rano. Następnie odwiedzają swoich krewnych zmarłych na cmentarzach. Jeszcze przed południem Finowie wybierają się do sauny, aby przejść symboliczne oczyszczenie ciała i duszy. W Finlandii nie ma tradycji dzielenia się opłatkiem ani nie przestrzega się postu, ale tak samo jak w Polsce ubiera się choinkę, czy stroi domy. Oczywiście po kolacji przybywa Święty Mikołaj z prezentami!
Joulupukki – Święty Mikołaj?
W dosłownym tłumaczeniu Joulupukki oznacza ….. bożonarodzeniowego kozła. Według dawnej fińskiej tradycji, w dniu zakończenia okresu świątecznego, czyli 13 stycznia, zwanego w Finlandii Nuutti, przebierano się za kozła, aby otrzymać resztki z świątecznego stołu. Zwykle były to starsze osoby (Nuuttipukki), które chodziły od domu do domu prosząc o resztki jedzenia, a nawet często strasząc małe dzieci! Z czasem jednak Joulupukki stał się znanym nam dobrze Świętym Mikołajem, rozdającym prezenty.
zdj. z 1930 roku, Helsinki.
źródło:Wikipedia