Finstyle

Boże Narodzenie po fińsku

Boże Narodzenie po fińsku

Pikkojoulu

 Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia odbywa się tzw. Pikkojoulu, czyli „Małe Boże Narodzenie”. To dzień, w którym organizuje się spotkania rodzinne i towarzyskie. Odbywają się występy artystyczne, ale ponieważ Finom nie brakuje dobrego humoru, pojawiają się dowcipy, a nawet świąteczne karaoke! Podczas Pikkojoulu pierwszy raz serwuje się świąteczne potrawy. Najczęściej pija się glögi , czyli napój podobny do grzanego wina, zrobiony z gorącego soku z aromatycznymi przyprawami.  Do tradycyjnych potraw należy pudding ryżowy z owocami.  Jakie to jednak święta, nawet małe,  bez Mikołaja? Oczywiście, że Święty Mikołaj jest i rozdaje małe upominki.

Wigilia w Finlandii

Wigilia dla wierzących Finów zaczyna się dość wcześnie, ponieważ udają się oni na mszę świętą o 6 rano. Następnie odwiedzają swoich krewnych zmarłych na cmentarzach.  Jeszcze przed południem Finowie wybierają się do sauny, aby przejść symboliczne oczyszczenie ciała i duszy. W Finlandii nie ma tradycji dzielenia się opłatkiem ani nie przestrzega się postu, ale tak samo jak w Polsce ubiera się choinkę, czy stroi domy. Oczywiście po kolacji przybywa Święty Mikołaj z prezentami!

 Joulupukki – Święty Mikołaj?

W dosłownym tłumaczeniu Joulupukki oznacza ….. bożonarodzeniowego kozła.  Według dawnej fińskiej tradycji, w dniu zakończenia okresu świątecznego, czyli 13 stycznia, zwanego w Finlandii Nuutti, przebierano się za kozła, aby otrzymać resztki z świątecznego stołu. Zwykle były to starsze osoby (Nuuttipukki), które chodziły od domu do domu prosząc o resztki jedzenia, a nawet często strasząc małe dzieci!  Z czasem jednak Joulupukki stał się znanym nam dobrze Świętym Mikołajem, rozdającym prezenty.

KODEMii

zdj. z 1930 roku, Helsinki.

źródło:Wikipedia

KODEMii

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami oraz promocjami.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od SIMP ul. Tadeusza Kościuszki 113, 05-120 Legionowo

Powrót do listy