Dom i wnętrze

Jak sobie pościelesz… czyli kilka rad, jak dbać o pościel

Jak dbać o pościel

Zakładając, że człowiek przesypia 20 lat w ciągu życia, to jego najbliższe otoczenie powinno być jak najbardziej przyjazne. Mowa tu o pościeli, którą otulamy się co noc. Niezwykle ważny aspekt, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze pościeli to jej jakość. Duży wpływ na utrzymanie pościeli w dobrym stanie ma materiał, z którego została wykonana, aspekt bezpieczeństwa (w szczególności) dla alergików oraz standard wykończenia. Najlepszym i jednocześnie najbardziej przyjaznym materiałem dla człowieka jest bawełna. Jak zająć się pielęgnacją pościeli bawełnianej i w jaki sposób przechowywać? Poniżej kilka prostych rad????

Pranie

Aby utrzymać pościel w dobrych warunkach higienicznych, przyjmuje się, że powinno się prać i wymieniać pościel raz na dwa tygodnie. Minimalną temperaturą dla prania pościeli jest 60 stopni Celsjusza- taki zabieg pozwoli pozbyć się szkodliwych dla nas odchodów roztoczy, które uwielbiają zagnieżdżać się w naszych łóżkach. Najlepiej jest prać pościel osobno z podobnymi kolorami.

Prasowanie

Prasowanie pościeli to dla wielu dość uciążliwa i pracochłonna czynność, ponieważ materiał ma sporą powierzchnię. Dobrym rozwiązaniem może okazać się maglowanie pościeli, czyli mechaniczne prasowanie w bardzo wysokiej temperaturze, czyli ok. 80-180 stopni. Maglowanie pomaga pozbyć się naszych „przyjaciół” roztoczy, a także neutralizuje pozostałości po chemii, której używaliśmy do płukania pościeli.

Wietrzenie

Wywieszanie pościeli na zewnątrz, gdy panuje mróz lub upał to stary, sprawdzony sposób naszych babć i mam. Warto z niego z korzystać- dzięki temu pozbędziemy się wielu drobnoustrojów, co pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie i komfort spania. Poza tym, przy zasypianiu będzie nam towarzyszył świeży zapach powietrza!

Przechowywanie

Większość z nas przechowuje bieliznę pościelową w szafie. Starajmy się jednak nie układać zbyt wielu pościeli na jeden stos, aby pozwolić na minimalny obieg powietrza, co zapewni nam świeży zapach. Nie zawsze jednak mamy na tyle miejsca w szafie, by zmieścić zarówno kołdry, jak i pościel. Wówczas pomocne mogą okazać się worki próżniowe, dzięki którym możemy zaoszczędzić sporo miejsca.



Kompletowanie pościeli, czyli jak to robią Finowie?

W Finlandii mocno zakorzeniony jest zwyczaj układania pościeli kompletami: zaczynamy od poszew na kołdry, później poszewki na poduszki, a na końcu prześcieradło, dobierając je kolorystycznie. Wszystko po  to, aby po rozłożeniu takiego kompletu zachować kolejność przy zmianie pościeli i nie błądzić po szafie w poszukiwaniu zestawów.

 

Fot. Familon

KODEMii

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami oraz promocjami.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od SIMP ul. Tadeusza Kościuszki 113, 05-120 Legionowo

Powrót do listy

Polecane posty