Dom i wnętrze

Jak wybrać drewniane łóżko do sypialni? Doradzamy!

KODEMii

Sypialnia jest wyjątkowym obszarem w całym domu- pełnym intymności, przestrzeni tylko dla nas. Łóżko z kolei jest jej centralnym punktem- to miejsce odpoczynku i spokojnego snu.  Doskonałe do spędzania leniwych poranków (często już wraz z najmłodszymi członkami rodziny), wypicia niedzielnej kawy lub poddania się ulubionej lekturze. Wybór łóżka do sypialni to zatem jedna z ważniejszych decyzji, by zapewnić sobie zdrowy sen, miłe poranki i przyjemne wieczory.

Wymiary

Za minimalną szerokość dla jednej osoby przyjmuje się 80cm, natomiast dla pary 140cm. Zwykle długość łóżka liczy się, dodając 25-30 cm do wzrostu człowieka. Wszystko jednak zależy od tego, jakiej wielkości jest pomieszczenie, w którym śpimy. To jasne, że będąc właścicielem większych sypialni możemy pozwolić sobie na dużo więcej- wybrać ustawienie łóżka względem stron świata i okien oraz rozkoszować się dużą przestrzenią do spania. Gdy jesteśmy właścicielami mniejszych, sypialni warto postawić na łóżko o mniejszych wymiarach, aby także nie przytłoczyło całego pomieszczenia. Nawiązując jednak do kwestii spędzania poranków w gronie najmłodszych członków rodziny, którzy chętnie odwiedzają sypialnię rodziców, najlepszym rozwiązaniem będzie zasada- im większe, tym lepsze. Łóżka drewniane 160x200cm to zdecydowanie najlepszy wybór, który pozwoli nam wygodnie i komfortowo wyspać się wraz z drugą połówką.

Materiał

Drewno to najstarszy, najbliższy człowiekowi surowiec naturalny, który od wieków wykorzystywany jest do produkcji mebli. Szczególnie w przypadku łóżka, zależy nam na jego trwałości, wytrzymałości i długowieczności. Drewno samo w sobie ma naturalny rysunek, specyficzną fakturę, która wnosi do pomieszczenia powiew piękna przyrody. Szczególnie w przypadku łóżek skandynawskich wykonanych z pełnego drewna brzozy pochodzącej z północy Europy, możemy mieć pewność, że mebel posłuży nam na długie lata. Skandynawowie są znani z przywiązania wagi do jakości, dlatego w domu na północy Europy znajdziemy tylko meble starannie wykończone, wykonane z litego drewna. W wyniku specjalnego procesu sezonowania drewna i obróbki technologicznej drewno to jest dużo trwalsze i bardziej wytrzymałe niż nasza rodzima brzoza. Jasna barwa drewna brzozy skandynawskiej sprawia, że meble są nowoczesne, a także dobrze współgrają z kolorami i wzorami reszty wyposażenia sypialni.

Wezgłowie-za czy przeciw?

Wezgłowie stanowi element dekoracyjny, który dodaje uroku łóżku, podkreślając jego charakter i styl. Jest to także część niezwykle funkcjonalna- pozwala na pewne podparcie pleców oraz głowy podczas czytania, jedzenia, czy oglądania filmów, tak, jak w przypadku nowoczesnego łóżka drewnianego NOTTE.  Wezgłowie w łóżku zapobiega również pobrudzeniu lub podrapaniu ściany. Jednocześnie nie wymaga specjalnej pielęgnacji, jedynie przetarcia morką ściereczką- w przeciwieństwie do wezgłowia wykonanego z materiału, który szybko się brudzi. Przykładem nowoczesnego łóżka drewnianego jest łóżko NOTTE lub MELODIA z wezgłowiem. Z kolei brak wezgłowia sprawdza się w sytuacji, gdy łóżko sprawia wrażenie zbyt dużego, masywnego mebla i wręcz istnieje ryzyko, że przytłoczy resztę wystroju. Pustą przestrzeń nad łóżkiem można wypełnić wówczas zdjęciami lub grafikami w delikatnych ramkach. Łóżko na nóżkach NOTTE lub białe łóżko bez zagłówka AVANTI będzie doskonałym wyborem.

Wysokość łóżka

Odpowiednia wysokość łóżka to taka, która ułatwia wygodne siadanie, kładzenie się oraz wstawanie. Podstawową zasadą, którą przyjmuje się podczas wyboru wysokości łóżka będzie nasza pozycja- w pozycji siedzącej, stopy powinny swobodnie sięgać do podłogi, a zgięte kolana będą tworzyły kąt prosty. Przyjmuje się, że optymalną wysokością jest około 50cm, doliczając wysokość materaca. To sprawia, że zanieczyszczenia, takie jak kurz czy brud nie dostaje się do miejsca, w którym oddajemy się w objęcia Morfeusza. W ten sposób możemy spokojnie zasypiać i budzić się, bez obaw o nasze zdrowie. Spokojny i zdrowy sen to podstawa!

Styl

W zależności od stylu, warto wybrać łóżko, które dobrze koresponduje z całym wnętrzem. Na przykład w przestrzeniach skandynawskich najlepiej czują się łóżka z ramą o jasnym odcieniu, z pełnego drewna. Jasna barwa mebli sprzyja szczególnie mniejszym wnętrzom, sprawiając, że optycznie są większe i bardziej przestronne. Styl skandynawski to nowoczesne, ale proste aranżacje, w których stawia się na lekkość, jasne barwy i jakość materiałów. W tego typu wnętrzach nie ma miejsca na majestatyczne, bogate i ciemne dekoracje, czy meble. Poczucie minimalizmu i lekkości w pomieszczeniu osiągniemy dzięki łóżkom niezabudowanym od dołu, na wyprofilowanych nóżkach, które pozostawią „oddech”. Skandynawskie łóżka pozostawiają oddech w pomieszczeniu dzięki przestrzeni pod łóżkiem, ale również podkreśla to ich funkcjonalność. Niezabudowane łóżko, takie jak Łóżko skandynawskie białe MELODIA, postawione wyłącznie na nóżkach pozwala na lepsze i skuteczniejsze utrzymanie porządku- z łatwością można odkurzyć i umyć podłogę pod meblem. W przypadku mniejszych powierzchni sypialnianych, takie miejsce pod łóżkiem można swobodnie wykorzystać na specjalne zamykane pudła, w których możemy przechowywać pościel, czy sezonowe ubrania.

Łóżka drewniane skandynawskie- dla kogo?

Dla wszystkich! I tych młodszych i starszych! Tego typu łóżka są idealnym przykładem mebla, przeznaczonego dla starszych osób. Lekka, ale jakościowa konstrukcja pozwala na wygodne wstawanie i kładzenie się, nawet dla osób z problemami z poruszaniem się. Łóżko podwójne sprawdzi się z kolei dla partnerów, którzy chcą być blisko, nawet podczas snu. Dla starszych dzieci i nastolatków doskonale sprawdzą się łóżka drewniane 90cm x 200 cm bez wezgłowia lub 80 cm x 200cm , najlepiej z możliwością wypełnienia przestrzeni ponad łóżkiem lub zamontowania lampki nocnej. Ponadczasowe Łóżko drewniane NOTTE to uniwersalne rozwiązanie dla każdego. Starannie wykończony, wysokiej jakości mebel jest idealnym połączeniem skandynawskiej estetyki, prostoty i funkcjonalności.

Powrót do listy