Północ i design

Jaka kanapa do salonu? Podpowiadamy!

KODEMii

Gdy po wielu, wielu dniach, a nawet miesiącach możemy nareszcie urządzić swój salon, stajemy przed wieloma wyborami, a w końcu nasuwa się także pytanie: jaka kanapa do salonu? Ten mebel to zdecydowanie serce tego pomieszczenia, warto zatem zwrócić uwagę na wiele czynników, które znajdziecie poniżej.

Sofa wysuwana do przodu NOEL. Biały bok z drewna brzozy skandynawskiej, 3 beżowe poduszki i materac, wysokie nóżki

Jaką kanapę wybrać?

Niektórzy twierdzą, że istnieje różnica pomiędzy sofą a kanapą i leży ona w warstwie konstrukcyjnej. Specjaliści sądzą, że sofa nie rozkłada się i nie rozsuwa, zaś kanapa pod siedziskiem może zachować pustą przestrzeń, a może stać się meblem 2w1. Wybierając jedną z tych opcji, należy pamiętać o tych detalach. Każde rozwiązanie będzie miało swoje plusy i minusy. W przypadku sofy nierozkładanej ograniczamy się jedynie do funkcji siedzenia, ale również jej forma optycznie będzie wyglądała na „lżejszą”. Z kolei kanapa będzie doskonała do stworzenia dodatkowego miejsca do spania dla gości. Zanim zdecydujemy się na którąś z opcji, warto przemyśleć, jakie tak naprawdę mamy potrzeby. Obecnie pojęcia sofa i kanapa są jednak stosowane są zamiennie i swobodnie można ich używać. Zatem jaką kanapę wybrać, by była odpowiednia do naszego wnętrza? Wygodną! Rozważając rodzaj kanapy warto wziąć pod uwagę także jej wymiary- zarówno przed jak i po rozłożeniu, jeżeli myślimy nad rozkładaną sofą. Jej gabaryty powinny być przystosowane do rozmiarów pokoju tak, by w przypadku niewielkiego salonu nie przytłaczała ani nie stanowiła bariery ruchowej, a w większym pomieszczeniu nie „zginęła”. Ogólnie przyjęło się, że rozmiar sofy powinno się przeliczać na ilość osób, które mają na niej zasiąść. Należy przyjąć, że każdy człowiek potrzebuje około 60 cm, aby wygodnie odpoczywać.

Sofa skandynawska KANERVA rozłożona razem z pościelą na szarym materacu

Materiał sofy

W pierwszej kolejności należy rozważyć materiał, z jakiego został wykonany mebel. Nie od dziś wiadomo, że drewno najlepiej spełnia tę funkcję- to naturalny, ekologiczny surowiec, który jest bliski człowiekowi i, w zależności od jakości wykonania i wykończenia, będzie służył długie lata. Drewno jest biodegradowalne, nie jest szkodliwe dla środowiska, tak jak w przypadku materiałów syntetycznych. Szczególnie warte uwagi są meble wykonane z pełnego drewna- to ponadczasowe elementy wyposażenia wnętrza zawsze odnajdą się w domu lub w mieszkaniu. I najważniejsze- drewno jest po prostu piękne! Jego niepowtarzalny rysunek to jak prawdziwa sztuka. W Polsce produkowane są najczęściej meble dębowe, które są ciemne i ciężkie oraz sosnowe, które często (szczególnie niewłaściwie zabezpieczone), żółkną po latach, co wpływa na ich estetykę i wygląd. Coraz popularniejsze staje się jednak ciekawsze drewno, jakim jest brzoza skandynawska, która porasta surowe tereny północnej Europy, a konkretnie Finlandii.  Skala jego trwałości jest nieco wyższa niż krajowej brzozy. Drewno to charakteryzuje się przede wszystkim unikatowym i oryginalnym rysunkiem. Zanim surowiec trafi do hali produkcyjnej, przechodzi długi proces sezonowania. Na koniec ręczne szlify nadają im wyjątkowego charakteru. Ostatni etap to lakierowanie substancjami bezpiecznymi dla zdrowia wszystkich- nawet alergików i dzieci.

 

KODEMii

Design mebla, czyli jaką sofę wybrać?

Styl mebla to najważniejsza rzecz pod względem wizualnym. Meble grają w pomieszczeniu pierwsze skrzypce i to właśnie one tworzą generalne, pierwsze wrażenie. Czym właściwie zatem jest design? W przypadku mebli oznacza on cały proces, a właściwie jego efekt, czyli jak został zaprojektowany, jaka jest forma i ostatecznie wygląd. Czasami używa się zamiennie słowa „wzornictwo”, co oddaje charakterystyczny dla pewnego regionu lub kultury styl projektowania. Nawiązując do mebli wyprodukowanych w Skandynawii na pewno pierwsze, co rzuca się w oczy to jasny odcień drewna. Ze względu na panujący na tych obszarach klimat, a szczególnie Finowie upodobali sobie właśnie meble brzozowe, o szlachetnej, jasnej barwie. Wynika to z faktu, że przez większość roku kalendarzowego dni są chłodne oraz ciemne. Zdecydowano się zatem urządzać pomieszczenia w taki sposób, by w domostwach było jasno, przestronnie oraz kolorowo. Jasne meble dużo łatwiej komponują się z innymi dodatkami wyposażenia wnętrz- można zaszaleć z wzorami i kolorami, których nie brakuje w pięknym wzornictwie fińskim. Druga cecha charakterystyczna, która mocno odróżnia tego typu meble od innych to zdecydowanie jego forma i sposób wykończenia. Większość mebli projektowanych w Finlandii oparta jest na cienkich nóżkach, by wprowadzały lekkość do wnętrza, sprawiając, że pomieszczenie wydaje się jeszcze przestronniejsze. Staranne i dokładne wykończenie dodaje finezji- nie znajdziemy tu żadnych ostrych rantów lub elementów, które w jakiś sposób burzyłyby koncepcję całego mebla. Wszystkie rogi są zaokrąglone, by forma mebla była jeszcze bardziej przyjazna. W zależności od osobistych preferencji, sofa może być bardziej nowoczesna utrzymana w tradycyjnym stylu. Różnice widać na przykład w oparciach i podłokietnikach, które mogą być zabudowane lub nie, proste lub delikatnie wygięte pod kątem. Wszystkie meble są ponadczasowe- ich elegancja forma nie wymusza konkretnego stylu. Jeśli zastanawiacie się jeszcze, jaką sofę wybrać, na przykład do salonu lub sypialni, zapraszamy do KODEMii!

Designerska sofa AARRE rozkładana z drewna brzozy skandynawskiej, z szarym materacem i 5 poduszkami. Nowoczesne minimalistyczne wzornictwo. Widok od przodu
KODEMii

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami oraz promocjami.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od SIMP ul. Tadeusza Kościuszki 113, 05-120 Legionowo

Powrót do listy