Północ i design

Marimekko – ikona fińskiego designu

Marimekko

Marimekko to chyba jeden z najbardziej rozpoznawalnych fińskich marek na świecie, produkujących odzież i tekstylia domowe. Nazwa firmy to w dosłownym tłumaczeniu ‘odzież Marii’. Marimekko została założona w 1951 roku przez przez Armi i Viljo Ratia. Ich zamysłem było projektowanie efektownych, ale prostych wzorów z wyrazistą kolorystyką; by projekty były ponadczasowe, charakterystyczne, a jednocześnie funkcjonalne. Wyjątkowy design został doceniony w kraju, jak i za granicą; w latach 60.

                                                                      KODEMii

 

Produkty Marimekko były już znane poza granicami Finlandii. Misja Marimekko jest wypełniana do dziś- firma sprzedaje swoje wyroby w 24 sklepach w Finlandii, 84 na świecie oraz eksportuje produkty do 40 krajów. Oryginalne projekty Marimekko goszczą nawet w samolotach linii Finnair dodając wnętrzom lekkości i uroku; jeden z najbardziej charakterystycznych wzorów widnieje na wyposażonych kosmetyczkach w klasie biznes, fartuchach stewardess, czy kubeczkach i serwetkach. Od 2012 roku międzykontynentalny Airbus 340 jest także ozdobiony charakterystycznymi niebieskimi makami – wzorem Unikko.

KODEMii

KODEMii

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami oraz promocjami.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od SIMP ul. Tadeusza Kościuszki 113, 05-120 Legionowo

Powrót do listy