Północ i design

Styl skandynawski- jaki jest naprawdę?

KODEMii

Styl skandynawski to obecnie jeden z popularniejszych kierunków wnętrzarskich. Uwielbiany za minimalizm, ponadczasowość i wykorzystanie naturalnych materiałów. Czym się wyróżnia styl skandynawski?

Skandynawski styl- duńskie hygge, szwedzkie lagom, czy fiński design?

Wbrew powszechnie panującej opinii, styl skandynawski nie jest jednorodny. Najbardziej popularne skojarzenia z tym wzornictwem to białe i pastelowe kolory, jasne meble i kontrastujące dodatki. Taki układ panuje na przykład w designie duńskim. Dominuje tu jedna podstawowa barwa- estetyczna, skandynawska biel, która pojawia się w jednym z głównych nurtów- nowoczesnym, czyli Dutch design. Duńczycy lubią otaczać się także pastelami, które są zestawione z mocniejszymi odcieniami, uzupełniając aranżację o dekoracje rodem z lat 60.XX wieku. Z kolei szwedzki styl urządzania wnętrz bazuje na zasadzie równowagi, którą widać w aranżacjach. W szwedzkich domach można zauważyć jeden przewodni kolor, który stanowi tło dla reszty elementów wyposażenia. Ideą fińskiego designu jest przede wszystkim praktyczne podejście do projektowania, co bezpośrednio przekłada się na funkcjonalność i użyteczność. Podstawowym założeniem tego kierunku wnętrzarskiego jest projektowanie dla ludzi, z myślą o codziennym użytkowaniu.

Fiński design- naturalne inspiracje

Zgodnie z przyjętymi podziałami geograficznymi, Finlandia nie należy do Skandynawii, jest częścią krajów nordyckich. Biorąc pod uwagę kwestie kulturowe, jak najbardziej można ją zaliczyć do stylu skandynawskiego. Fińskie wzornictwo całymi garściami czerpie z otaczającej, zapierającej dech w piersi natury. Finowie korzystają z naturalnych materiałów-  zarówno sam dom, jak i wnętrze są nimi wypełnione. Podstawowym surowcem naturalnym jest szlachetne drewno. Tereny Finlandii porasta brzoza skandynawska, która dorasta w surowych warunkach i to właśnie ona stanowi podstawową bazę dla budowy domów, jak i mebli, wykonanych z pełnego drewna. Główną cechą drewna brzozowego jest jego jasna barwa oraz unikatowy, delikatny rysunek. Projektując meble, projektanci nawiązują do stylu lat 60.XX wieku- charakterystycznym elementem są smukłe, specjalnie wyprofilowane, lekko skośne nóżki oraz ergonomiczne formy. Zastosowanie jasnych mebli i wielobarwnych dodatków ma swoje podłoże w klimacie, jaki panuje na północy Europy. Zdecydowaną większość czasu, Finlandię i pozostałe kraje w regionie Skandynawii spowija mrok- noce są długie, zimne i ciemne. Finowie wypełniają zatem swoje domy, mieszkania, a nawet miejsca publiczne meblami o jasnym odcieniu, zestawiając je z wielokolorowymi i wzorzystymi dodatkami. Znamiona naturalnego piękna otaczającego środowiska naturalnego dobrze widać na przykładzie wzorów na tkaninach. Można znaleźć tu motywy roślinne, kwiatowe, zwierzęce.

KODEMii
KODEMii
Dywan w czarne paski FUTURA. Szary dywan w czarne pasy z akrylu i wiskozy w aranżacji w salonie skandynawskim razem z zasłoną w kwiaty i kolorowymi poduszkami. Skandynawski design
KODEMii

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami oraz promocjami.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od SIMP ul. Tadeusza Kościuszki 113, 05-120 Legionowo

Powrót do listy