Północ i design

Szkoła bez stresu, czyli edukacja po fińsku.

KODEMii

W Polsce we wrześniu zadzwonił pierwszy dzwonek, zapraszając uczniów w progi szkół. Tymczasem w Finlandii, rok szkolny zaczął się już w połowie sierpnia i będzie trwał z przerwami około 190 dni. Wakacje trwają tu 10-11 tygodni, a czas spędzony w ławce jest stosunkowo krótki. Mówi się, że właśnie dzięki temu dzieci nie są przemęczone, co bezpośrednio przekłada się na efektywność przyswajania informacji i wyniki w nauce.

Trochę faktów

  • Uczniowie rozpoczynają swój cykl kształcenia u progu 7. roku życia i kończą go będąc szesnastolatkami.
  • Cały proces trwa zatem 9 lat, a w tym czasie rodzice nie muszą troszczyć się o takie elementy, jak podręczniki, zeszyty, wyjścia do placówek kultury oraz posiłek- wszystko jest zapewnione, i to za darmo!
  • Udzielanie korepetycji jest w tym kraju zakazane, ponieważ wszyscy uczniowie otrzymują bezpłatną pomoc w formie zajęć dodatkowych po zakończeniu lekcji w szkole.
  • W Finlandii standardowo dzieci spędzają mniej czasu w ławce w porównaniu z Polską czy Niemcami- to około 19 godzin tygodniowo dla uczniów I i II klasy szkoły podstawowej, a 30 godziny w tygodniu dla uczniów klas starszych, co w przeliczeniu daje około 706 godzin (w Polsce- 746).
KODEMii

Kreatywność to podstawa

Fińscy uczniowie nie znają formy testowej sprawdzianów- ich wiedzę sprawdza się na wiele innych sposobów, takich jak zadawanie prac projektowych, które mają na celu rozbudzić w dzieciach ciekawość świata. W trakcie nauki uczniowie uczestniczą również w zajęciach typowo praktycznych, takich jak gotowanie, szycie lub podstawa stolarki. Edukacja nastawiona jest także na pobudzanie umiejętności poszukiwania informacji samodzielnie, aby w przyszłości dzieci mogły sobie lepiej radzić w życiu dorosłym.

Najlepszy system edukacji na świecie

System fińskiej edukacji uznawany jest za jeden z najlepszych na świecie. Powodów jest całe mnóstwo- najważniejszy z nich dotyczy jednej z bardziej czułych sfer młodego człowieka, czyli poczucia wartości. Poczucia własnej wartości, którego brak często okazuje się czynnikiem hamującym w podejmowaniu jakichkolwiek działań. W fińskiej szkole nie zdarza się „wyścig szczurów”, nie ma niezdrowej rywalizacji i konkurowania o względy nauczycieli. Szkoła w Finlandii z założenia jest pozytywnym doświadczeniem, w którym szacunek i rozwój stanowią najważniejsze wartości.

Do nauczyciela po imieniu

Tak, to prawda! W fińskich szkołach uczniowie zwracają się po imieniu zarówno do nauczycieli, jak i wszystkich pracowników administracyjnych. Nie oznacza to jednak zatarcia granic pomiędzy dziećmi a wychowawcami, czy spoufalania się- wręcz przeciwnie! Takie rozwiązanie pozwala na budowanie relacji opartych na wzajemnym szacunku, zaufaniu i partnerstwie. Nauczyciele są bardzo cenioną grupą zawodową w Finlandii- z funduszy publicznych finansowane są obowiązkowe kursy doszkalające, aby każdy miał możliwość stałego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych.

Fot. Pexels

KODEMii

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami oraz promocjami.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od SIMP ul. Tadeusza Kościuszki 113, 05-120 Legionowo

Powrót do listy