Północ i design

TOM OF FINLAND

tom of finland

Urodzony w Finlandii ilustrator, malarz, rysownik. Touko Laaksonen –twórca estetycznych aktów męskich, prekursor nurtu fascynacji ciałem męskim.  Już w dzieciństwie pasjonował się rysowaniem młodych i wspaniale zbudowanych męskich ciał.Tom of Finland  to artystyczne rysunki stworzone w latach 50. i 60. ubiegłego wieku przez fińskiego artystę malarza i ilustratora Touko Laaksonena.

Duża część jego rysunków poświęcona była mężczyznom w strojach motocyklowych i żeglarskich, czy policyjnych uniformach, eksponując mięśnie i wyrzeźbioną talię. Nieodłącznym elementem, zarówno ubioru samego artysty, jak i bohaterów jego rysunków były czarne, skórzane kurtki i spodnie. Za namową znajomego w 1956 roku, Touko wysłał swoje rysunki do popularnego amerykańskiego magazynu. Ponieważ jego prawdziwe imię i nazwisko mogłoby okazać się zbyt trudne dla amerykańskich języków, swoje prace podpisał po prostu „Tom”. Wiosną 1957 roku jego prace okazały się sensacją na światową skalę. Prywatnie Touko związany był z tancerzem Veli. 28 letni związek zakończyła śmierć partnera.

„Mówi się, że wiosną 1920 roku urodził się Touko Laaksonen, a wiosną 1957 roku narodził się Tom of Finland.”

Obecnie przedruki prac artysty widnieją na pościeli, ręcznikach i innych tekstyliach między innymi marki Finlayson.   Sylwetki muskularnych mężczyzn stanowią wzór m.in na wyjątkowych tkaninach – kolekcję TOM OF FINLAND znajdziecie u nas:  Kolekcja TOM OF FINLAND

Tom of Finland zaistniał także w świecie mody; w 2000 roku projektanci Gary Robinson i David Johnson wraz z producentem wódki Absolut stworzyli kolekcję „Absolut Tom”. Prace Touko znalazły swoje miejsce w licznych galeriach sztuki i muzeach, między innymi w Muzeum Sztuki Współczesnej w Helsinkach, czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Francisco. W Los Angeles znajduje się także fundacja jego imienia, a 24 lutego 2017 roku na świecie odbyła się premiera filmu o rysowniku pt. „Tom of Finland” w reżyserii Dome Karukoski.

 

Fot. www.worldoftomoffinland.com