Północ i design

VALLILA-rodzinna firma

VALLILA

Valilla Interior jest rodzinną fińską firmą, założoną w 1935 roku przez Otto Bernera w Helsinkach. Vallila specjalizuje się w projektowaniu i sprzedaży tekstyliów, tkanin i dywanów. Jako jedna z pierwszych marek zaczęła promować fiński design. Produkty Vallila są bardzo charakterystyczne ze względu na odważne połączenia kolorów oraz wyraziste, nietypowe projekty. W ciągu roku prezentowane są dwie kolekcje – wiosna/lato oraz jesień/zima. Ze względu na jakość wykonania i wyjątkowe wzornictwo, produkty Vallila, są oryginalne, niepowtarzalne i wyjątkowe. Można powiedzieć, że projekty Vallila to małe dzieła sztuki na tkaninie – ze względu na swoje ogromne walory estetyczne, produkty firmy same w sobie są doznaniem artystycznym. Nie bez przyczyny o Vallili pisze się: Vallila jest zaangażowaną, pionierską firmą rodzinną, która wierzy w jutro, żyje w teraźniejszości i tworzy dla przyszłości. (Vallila is a committed, pionerring family business, that believes in tomorrow, lives in the present and builds for the future.)

Projektanci

Kolekcje przygotowywane są przez wewnętrznych projektantów: Tanję Orsjoki, Matleenę Issakainen, Riinę Kuikka i Sarah Eklund. Bardzo często na podstawie prac artystów projektowane są wzory materiałów i tekstyliów – na tkaninach znajdują się między innymi przedruki zdjęć fotografa Philipa László, czy Caj Bremera. Firma jest także mecenatem sztuki – wspiera działalność artystyczną innych twórców.

Najnowsza kolekcja

Kolekcja jesień/zima 2016 Instynkty bezpośrednio czerpie inspiracje z fińskiej oraz japońskiej kultury, prezentując na tkaninach wzory roślinne, obrazy przyrody i dzikich zwierząt. Zające, niedźwiedzie, czy sarny przedstawione są w otoczeniu innym niż naturalne, co jest zaskakujące, ale jednocześnie przykuwające uwagę. Asymetryczne wzory inspirowane scenami natury współgrają z barwami jesieni: wyciszone, a jednocześnie intensywne kolory, od czerwonego, pomarańczowego poprzez szarości, ziemiste odcienie i zieleń, aż po turkus. Produkty Vallila charakteryzują zaskakujące połączenia kolorów i kształtów, przyciągające wzrok. W kolekcji pojawia się także motyw ptaków, zaczerpnięty z obrazów Braci Wright z 1800 roku. Na tkaninach znalazły się między innymi przedruki prac autorstwa wybitnej fińskiej projektantki Marjatty Metsovaary (1927-2014), czy fotografie Jussi Hellsten przedstawiające sceny z miejskiego życia Helsinek. Kolekcja została zaprojektowana przez projektantów Vallila: Tanja Orsjoki, Riina Kuikka, Matleena Issakainen i Sarah Kurkela. Produkty Vallila, ze względu na jakość wykonania i wyjątkowe wzornictwo są oryginalne, niepowtarzalne i wyjątkowe. Ikoną ostatniej kolekcji Instynkty jest projekt dekoracyjnej zasłony Ikebana, inspirowanej japońską sztuką układania kwiatów. Romantyczny, delikatny wzór eksponuje piękno amarantowych kwiatów na szarym tle. Wyjątkowa zasłona była motywem przewodnim dla Vallila na targach Maison&Objet w Paryżu, czy podczas targów Habitare 2016 w Helsinkach.

 

Powrót do listy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *