Finlandia, nie bez przyczyny zwana Krainą Tysiąca Jezior to państwo położone w Europie Północnej, ze stolicą w Helsinkach. Suomi, bo tak brzmi nazwa tego kraju w ojczystym języku, od 1917 roku jest neutralnym, niepodległym krajem, powstałym po odłączeniu od Rosji.
MARIMEKKO
Nie wszyscy kojarzą jednak Finlandię z wybitnymi osiągnięciami w zakresie projektowania. Podróż przez fiński design warto zacząć od szeroko rozpoznawalnej rodzimej marki, czyli Marimekko, o której pisaliśmy wcześniej tutaj. Obok tej feerii kolorów i wzorów nie można przejść obojętnie! Są wszędzie: na tekstyliach, odzieży, akcesoriach domowych, zastawie stołowej. Projekty tej marki wpisały się na stałe w dziedzictwo kulturowe Finlandii.
TWÓRCZOŚĆ EERO AARNIO
Jeden z wybitnych przedstawicieli designu fińskiego postawił na eksperyment, który stał się znany na skalę światową. Mowa tu o siedzisku w kształcie kuli, tzw. Ball chair. Projektant zachwycił się włóknem szklanym, z której wykonał czaszę. Z kolei wnętrze wyściełał pianką poliuretanową. Oryginalny mebel pokochało kino- fotel stanowił element scenografii głośnego filmu „Odyseja Kosmiczna” . Przypadł także do gustu modelkom, które chętnie pozowały w nim do zdjęć.
ALVAR AALTO
Stołek model 60 zaprojektowany przez Alvara Aalto jest wspaniałym potwierdzeniem tego, jak bardzo design fiński jest przemyślany i funkcjonalny. Projektant opatentował technikę gięcia drewna, by stworzyć niepowtarzalny, a z drugiej strony tak uniwersalny mebel, jakim jest taboret. Oryginalność stołka wyraża się poprzez ergonomiczną formę i gładkie, łagodne kształty. Najważniejsza funkcja to z kolei możliwość nakładania na siebie stołków, by oszczędzić jak najwięcej cennej przestrzeni.
FISKARS
Słynne pomarańczowe nożyczki, które prawdopodobnie każdy z nas ma w szufladzie kuchennej to także wynalazek Finów! To również fenomen na skalę światową, na który składają się oryginalny design i praktyczna strona projektowania. Ich forma została zaprojektowana w taki sposób, by podczas operowania nimi, kciuk palec spoczywał w mniejszym otworze, z kolei reszta palców w większej, podłużnej wnęce. Czy to nie praktyczne? A jednocześnie tak piękne!
WZORNICTWO UŻYTKOWE
Przy okazji opowiadania o wyjątkowym designie fińskim nie można nie wspomnieć o ważnym wydarzeniu, jakim było nadanie Helsinkom tytułu Światowej Stolicy Wzornictwa w 2012 roku. Narodowy design jest obecny w codziennym życiu Finów- korzysta się z pomarańczowych nożyczek Fiskars, przy stole siada się na drewnianym taborecie Alvara Aalto, a prawie każdy Fin ma chociażby serwetki Marimekko. Prostota i funkcjonalność- tak można by było opisać w dwóch słowach wzornictwo z Finlandii, chociaż jego potencjał jest ogromny! Jest kolorowo, wzorzyście, naturalnie. W niewielkich, drewnianych fińskich domach znajdziemy również drewniane meble, bawełniane zasłony, pościel, chodniki. Wszystko wykonane z wysokiej jakości materiałów, tak, by służyło na lata bo Finowie szanują środowisko i pracę ludzką. Ze względu na długie i ciemne zimy, wnętrza są dobrze oświetlone, praktycznie nie ma ciemnych elementów, a wielobarwne dodatki dodają przestrzeni uroku i wnoszą pozytywny nastrój. Wzornictwo bezpośrednio czerpie z piękna natury, a Finowie chętnie przenoszą ją do środka swoich mieszkań i domów.
Fot. Pexels, Wikipedia