Finstyle

Zaczarowany świat Muminków

zaczarowany świat muminków

Któż z nas nie kojarzy tych cudnych postaci? Stworków, które wyglądem przywołują na myśl hipopotama lub, tak jak mówiła o nich sama autorka, trolle. Są one do dziś jedyne w swoim rodzaju i jak tylko je zobaczymy, od razu myślimy „Muminki”! Nie wszyscy jednak kojarzą je z Finlandią, mimo że nawet miejsce akcji, która toczy się w dolinie zlokalizowana jest pośród fińskich lasów i natury. Cykle uroczych bajek tworzą osobliwy świat, w których każdy bohater przeżywa swoje emocjonalne rozterki. W każdym z nich można odnaleźć postać, którą znamy w rzeczywistości, czyż nie?  

Wielu z nas zabawne hipopotamo-trolle towarzyszyły nie tylko w dzieciństwie, ale również w życiu dorosłym, kiedy nabierały zupełnie innego wymiaru. Muminki były zdecydowanie udaną próbą symbolicznego przedstawiania otaczającego nas, zróżnicowanego obrazu rzeczywistości. Pojawia się nawet groźna Buka, która jest nawiązaniem do drzemiącego w nas świadomego lub podświadomego lęku. W świecie Muminków można odnaleźć nawet samą autorkę- samotnego filozofa, Włóczykija. W rzeczywistości Tove Jansson towarzyszyła niemal 40 lat partnerka, która w bajce nosiła imię Tuulikki Pietilä. Wszystkie przygody mają rozbudowaną warstwę emocjonalną, a dzięki temu są tak naturalne i bliskie. Wydawałoby się lekkie bajki zawierają w sobie mnóstwo życiowej mądrości. Zaczęło się od niewinnych rysunków na drzwiach czy ścianie wychodka w miejscu, gdzie rodzina Tove spędzała letni czas. Inspiracją były rzekome zimne trolle, którymi straszył Tove wujek artystki.

Fascynujący świat został stworzony przez szwedzkojęzyczną fińską pisarkę, malarkę i ilustratorkę – Tove Jansson. Mama Muminków- tak mówi się o twórczyni bajek, które podbiły niemal cały świat. Publikacje zostały przełożone na ponad 30 języków, zrealizowano adaptacje filmowe, radiowe, teatralne oraz komiksowe. Mama Muminków wyrosła w domu pełnym talentów: ojciec był rzeźbiarzem, matka projektantką. Bracia Tove – Olov był fotografem, natomiast Lars był autorem tekstów i rysownikiem.

 

KODEMii

Magiczny Dom Muminków istnieje naprawdę! W fińskim Naantali powstał park rozrywki “Dolina Muminków”. Pierwowzorem budynku był dom położony na wyspie szwedzkich dziadków Tove. W 1940 roku po raz pierwszy w druku pojawił się pierwowzór Muminka. W latach 1947-1948 Jansson stworzyła 22 komiksy o przygodach Muminków. Seria o Muminkach składa się z dziewięciu części: Małe trolle i duża powódź, Kometa nad Doliną Muminków, W dolinie Muminków, Pamiętniki Tatusia Muminka, Lato Muminków, Zima Muminków, Opowiadania z Doliny Muminków, Tatuś Muminka i morze, Dolina Muminków w listopadzie. Oprócz Muminków, Jansson stworzyła także ilustracje do znanych książek, m. in. Hobbit, czyli tam i z powrotem Tolkiena, czy Alicja w Krainie Czarów Lewisa Carrolla.

                                                                     KODEMii

Do dziś postaci Muminków zdobią porcelanę, tekstylia marki Finlayson, a nawet samoloty fińskiej linii Finnair!

 

KODEMii

 

Uroczy motyw Muminków pojawia się na tkaninach marki Finlayson, która od lat korzysta z ich wizerunków, prezentując ciekawe połączenia kolorystyczne. Tekstylia z postaciami Muminków znajdziecie między innymi  TUTAJ

 

 

fot. www.moomin.com oraz źródła własne.

KODEMii

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami oraz promocjami.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od SIMP ul. Tadeusza Kościuszki 113, 05-120 Legionowo

Powrót do listy