Finstyle

Zaczarowany świat Muminków

zaczarowany świat muminków

Chyba każdy z nas kojarzy magiczne stworki z zaczarowanej Doliny! Fascynujący świat został stworzony przez szwedzkojęzyczną fińską pisarkę, malarkę i ilustratorkę – Tove Jansson. Mama Muminków- tak mówi się o twórczyni bajek, które podbiły niemal cały świat. Publikacje zostały przełożone na ponad 30 języków, zrealizowano adaptacje filmowe, radiowe, teatralne oraz komiksowe.

Mama Muminków wyrosła w domu pełnym talentów: ojciec był rzeźbiarzem, matka projektantką. Bracia Tove – Olov był fotografem, natomiast Lars był autorem tekstów i rysownikiem. Prywatnie Tove była związana ze swoją partnerką, graficzką Tuulikki Pietilä przez niemal 40 lat. Partnerka Tove stała się nawet pierwowzorem jednej z postaci z książek Tove Zimy Muminków – Too – tiki. Dzięki swoistej atmosferze świata i ilustracjom stworzonym przez Tove, seria przygód Muminków zyskała popularność i sympatię odbiorców.

 

KODEMii

Magiczny Dom Muminków istnieje naprawdę! W fińskim Naantali powstał park rozrywki “Dolina Muminków”. Pierwowzorem budynku był dom położony na wyspie szwedzkich dziadków Tove. W 1940 roku po raz pierwszy w druku pojawił się pierwowzór Muminka. W latach 1947-1948 Jansson stworzyła 22 komiksy o przygodach Muminków. Seria o Muminkach składa się z dziewięciu części: Małe trolle i duża powódź, Kometa nad Doliną Muminków, W dolinie Muminków, Pamiętniki Tatusia Muminka, Lato Muminków, Zima Muminków, Opowiadania z Doliny Muminków, Tatuś Muminka i morze, Dolina Muminków w listopadzie. Oprócz Muminków, Jansson stworzyła także ilustracje do znanych książek, m. in. Hobbit, czyli tam i z powrotem Tolkiena, czy Alicja w Krainie Czarów Lewisa Carrolla.

                                                                     KODEMii

Do dziś postaci Muminków zdobią porcelanę, tekstylia marki Finlayson, a nawet samoloty fińskiej linii Finnair!

 

KODEMii

 

Tekstylia z postaciami Muminków znajdziecie w naszym sklepie: https://kodemii.com/kolekcja/muumit/. Zapraszamy!

 

fot. www.moomin.com oraz źródła własne.