Dom i wnętrze

Jak wybrać idealne regały do salonu? – Praktyczne porady

Regał w stylu loftowym z czarnym metalowym stelażem i półkami ze sklejki pokryte dębowym fornirem. Regał wysoki z półkami otwartymi i zamkniętymi oraz biurkim do pracy.Regał przysuniety do ściany.

Za czasów PRLu regały królowały w „dużym pokoju” w praktycznie każdym domu. Zajmowały całe ściany i mieściły wszystko począwszy od szkła, książek poprzez barek po ubrania na pólkach i w szafie, która była często integralną częścią takiego zestawu. Dzisiaj powracają w nowej osłonie estetycznej i funkcjonalnej.

Wybierając regał do salonu warto wziąć po uwagę kilka elementów jak ich przeznaczenie, wielkość materiał i styl.

Nikt poza nami nie zna lepiej naszych oczekiwań. Dlatego najpierw sami powinniśmy określić swoje potrzeby i wymagania. Wtedy będzie nam łatwiej i szybciej znaleźć odpowiedni mebel. Biorąc po uwagę bardzo duży wybór regałów do salonu na rynku zadanie może okazać się wcale nie takie proste. Dlatego postaramy się w kilku prostych krokach podpowiedzieć na co zwrócić uwagę przy wyborze najbardziej tego często największego i najbardziej widocznego mebla w salonie.

Jakie są rodzaje regałów z półkami?

Regały ścienne to możliwość uzyskania dużej ilości miejsca do przechowywania.

Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań są regały ścienne lub inaczej określane stojącymi. Jest to konstrukcja kilku półek połączonych na bokach tworzących jeden mebel. Umieszczane są najczęściej na ścianie, do której ze względów bezpieczeństwa są mocowane. Czasami regały z półkami mogą stać samodzielnie tworząc rodzaj ścianki działowej. Niektóre pod dolną półką mogą mieć kółka co czyni je łatwymi w przesuwaniu ułatwiają zmianę ich miejsca. Często spotykane są też regały modułowe, które dają opcję doboru poszczególnych elementów (modułów) tak, aby jak najlepiej dostosować je do naszych potrzeb. Takie meble najczęściej składamy i montujemy sami w domu.

Dużym plusem takich regałów ściennych jest możliwość ich rozłożenia, przeniesienia do innego pokoju lub mieszkania, a nawet złożenia i niekorzystania przez jakiś czas. Ważny jest tutaj materiał z jakiego jest wykonany mebel, bo w zależności od jakości materiałów ponowne złożenie mebla może okazać się możliwe lub nie. Kluczowym i najważniejszymi argumentami przemawiającymi za tym rozwiązaniem są m.in.: możliwa duża, a nawet bardzo przestrzeń na różne przedmioty, łatwość montażu i duży wybór zarówno stylów, kolorów, materiałów jak i wielkości.

Duży regał na ścianie salonu. Wysoki regał wykonany ze sklejki porytej białym laminatme z dużą iloscią otwartych półek. Daj uzo miejsca na książki, dokumenty. Pomimo swojej wyokości i dzieki otwartym półkom jest lekki.
Biały regał komorowy z dużą ilością otwartych półek na tle ściany salonu.
Regał wolnostojący ze skandynawskiej sklejki brzozowej z częściowo zamknietymi półkami w kolorze dębu. Doskonale przedziela salon na dwie częsci wypoczynkową i jadalnię.

Regały wiszące pozwalają na elastyczne zagospodarowanie przestrzeni na ścianie

Rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić przestrzeń podłogową są regały wiszące. Montowane na ścianie dają efekt lekkości, szczególnie wtedy gdy nie mają zabudowanych boków. Jest to dobre rozwiązanie, gdy w salonie chcemy umieścić przymioty dekoracyjne lub wykorzystać miejsce na ścianie nad biurkiem, sofą itd. Najczęściej tego typu rozwiązania służą do eksponowania różnego rodzaju dekoracji lub przechowywania niewielkiej ilości książek lub innych przedmiotów. Ilość miejsca do przechowywania na półkach wiszących jest też ograniczona ze względu na ciężar przedmiotów na nich umieszczonych. Są dostępne regały wiszące o dużej wytrzymałości, ale często z racji konieczności wykorzystania odpowiednich materiałów wiąże się to z ceną. Minusem tego rozwiązania jest pracochłonność podczas montażu oraz trudność w zmianie ich położenia, kiedy to konieczne będą naprawy ściany.

regał wiszący z czarnym metalowym stelażem i drewnianymi półkami na ceglanej ścianie salonu
regał wiszący z drewnianymi półkami na ścianie nad biurkiem.

Regały na wymiar to najlepsza odpowiedź na indywidualne potrzeby

Jeżeli mamy nietypową przestrzeń i chcemy ją maksymalne wykorzystać to regały na wymiar będą najlepszym rozwiązaniem. Są one z zasady wykonywane na indywidualne zamówienie, bo muszą być dopasowane do konkretnej przestrzeni. Najczęściej zabudowane są wnęki, wbudowane w ścianę, przy lub pod oknami lub wokół drzwi. Regały na wymiar doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce w salonie lub innym pokoju. Każdy element może być idealnie zaplanowany i dopasowany. Jak można się domyślić nie jest to tanie rozwiązanie, bo najczęściej musimy to zlecić stolarzowi. Możemy też wykonać je sami, jeżeli mamy odpowiednie narzędzia i czas. Niektóre regały modułowe oferują różnorodne opcje szerokości i wysokości modułów, co pozwala to na idealnie zagospodarowanie przestrzeni.

Regał wbudowany we wnękę na ścianie. Drewniane półki na książki i dekoracje.
Regał wokół drzwi również u góry i na bokach z półkami na książki i dekoracje
Regał modułowy z otwartymi półkami ze sklejki i pokrytych białym laminatem na ścianie salonu i wokół drzwi.

Czy tylko regał na książki i płyty?

Jeżeli naszym celem jest zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca w regale na książki to kluczowym elementem jest wytrzymałość półek i ich właściwa ilość. Warto też zwrócić uwagę na jakość materiału z jakiej jest wykonany regał, bo obciążenia przy sporej ilości książek mogą być naprawdę duże. Tutaj najlepiej sprawdzają się regały ścienne gotowe lub na wymiar. Na te same kwestie warto zwrócić uwagę , gdy poszukujemy rozwiązania do gabinetu czy domowego biura. Utrzymując styl skandynawski możemy zastosować duży regał na książki LIFT lub podkreślając charakter salonu regał loftowy CRANE.

Regał loftowy z czarnym metalowym stelażem i półkami ze sklejki pokrytych dębowym fornirem. Regał loftowy przysunięty do ściany.
Duży regał ze sklejki pokrytej fornirem dębowym z otwartymi półkami na ścianie salonu

Dla ekspozycji dekoracji, zdjęć lub innych lekkich lub na kwiaty pamiątek doskonałe sprawdzą się pojedyncze półki, które pozwolą na właściwe zaprezentowanie jednego lub kilku przedmiotów. Mogą być to półki proste lub różnych kształtów. Chcąc wyeksponować więcej elementów dekoracyjnych warto wybrać lekkie i niezbyt głębokie regały wiszące lub stojące. Wtedy przedmioty będą dobrze widoczne i nie będzie zabierana powierzchnia salonu. Takie rozwiązanie może być niezwykle efektowne. Poza tym pozwala na wymianę przedmiotów bez dodatkowych prac.

Szklany regał zamknięty z przedmiotami deokracyjnymi.
Wiszące półki ścienne przymocowane bezposrednio do ściany z kwiatami i dekoracjami.

Idealnym rozwiązaniem do salonu zarówno na książki, płyty i wiele innych przedmiotów są regały częściowo zamknięte. Zamknięte półki pozwalają na przechowywanie przedmiotów, które nie są aż tak dekoracyjne, żeby się nimi chwalić. Z kolei otwarte fragmenty dają możliwość umieszczenia dekoracji lub innych przedmiotów, które chcemy zaprezentować. Regał może być pięknym meblem podkreślającym charakter salonu i jednocześnie pomóc w zorganizowaniu przechowywania. Tutaj doskonale sprawdzi się seria regałów PIX lub ROMB.

Regał z częściwo zamkniętymi półkami z białymi drzwiczkami stojący na tle ściany salonu.

Jak wysoki regał lub szeroki sprawdzi się w salonie?

Szukając jak największej ilości miejsca na przechowywanie w salonie wysoki regał wydaje się doskonałym rozwiązaniem. Jednak powinnyśmy uważać, aby nie przytłoczyć i „zagracić” pomieszczenia poprzez wstawianie zbyt dużych mebli. Tak się dzieje najczęściej, gdy wysoki regał jest zbyt głęboki. 24 centymetrowa półka doskonale pomieści książki, a jednocześnie nie zabierze zbyt dużo powierzchni pokoju. Chyba, że mamy atlasy, płyty winylowe to wtedy może być potrzebny głębszy regał np. 36 cm. Al. Wtedy może warto pomyśleć o regale niskim lub ażurowym, czyli mniej zabudowanym.

Praktycznie na całej ścianie można ustawić tak duży regał jak jej długość. Będzie to sprawiać wrażenie jakby półki były integralną częścią ściany, a jednocześnie zapewni olbrzymią ilość miejsca na książki, dokumenty,  pamiątki i inne przedmioty. Ta wersja może się doskonale sprawdzić w małych salonach, gabinetach lub pokojach młodzieżowych, tym bardziej, że współczesne regały są nie tylko funkcjonalne, ale także dekoracyjne. Z kolei zbyt wąski regał na ścianie bez innych dekoracji lub mebli może sprawiać wrażenie jakby czegoś brakowało.

Regał półkowy biały z nieregularnymi półkami na ścianie salonu
Duży regał na ksiązki w kolorze białym z otwartymi półkami na ściani salonu

Czy regał ze sklejki , płyty, a może metalu?

Przy produkcji regałów do salonu najczęściej wykorzystywanym materiałem jest drewnopochodna płyta MDF (Medium Density Fibreboard).  Uzyskiwana jest poprzez zmieszanie zmielonego drewna i zawiązków organicznych. Taki materiał jest poddany obróbce i prasowaniu w wysokiej temperaturze. W ten sposób uzyskiwana jest twarda i jednolita płyta o średniej gęstości.  Jej powierzchnia może być pokryta lakierem, fornirem, laminatem. Wytrzymałość płyty i jej powierzchni zależy jakości surowców wykorzystanych o produkcji płyty jaki i pokrycia jej powierzchni.

Współczesne płyty meblowe jak valchromat czy forescolor zrobiły kolejny krok, gdzie połączone zostały ekologia, technologia i komfort użytkowników. Wymienione produkty to innowacyjne rozwiązania składu i procesu technologicznego. Jest to płyta z włókien drzewnych barwionych w masie i połączonych specjalną żywicą, która nadaje jej unikatowe właściwości mechaniczne (wytrzymała) i fizyczne (odporna na wilgoć). Jest to produkt bezpieczny dla użytkowników, nie emituje związków toksycznych. W celu zwiększenia ochrony powierzchni i trwałości idealne do zabezpieczania woskami i olejami pochodzenia naturalnego.Na zdjęciu poniżej regał z nowoczesnej płyty forescolor firmy Radis.

Duży, wysoki regał na książki z użą ilośią otwartych półek na całej ścianie salonu.

Metal to jeden na popularniejszych materiałów wykorzystywany szczególnie w stylu loftowym. Metalowy stelaż regału w celu uzyskania koloru jest pokrywany metodą proszkową w bardzo wysokiej temperaturze, aby zapewnić gładkość i trwałość powierzchni. Pozostał elementy regału metalowego jak półki są najczęściej wykonane z płyty MDF, sklejki lub drewna.

Metalowy regał w kolorz białym na tle szarej ściany salonu
Metalowy regał w kolorze czarnym na książki i inn przedmioty w salonie lub biurze

Regały ze sklejki są niezwykle wytrzymałe, trwałe, ekologiczne i dekoracyjne. Sklejka brzozowa, bo z takiej wykonywane są meble jest wykorzystywana od ponad 100 lat nie tylko do produkcji mebli. Głównym surowcem sklejki są cienkie arkusze drewna (forniru), które łączone się ze sobą. Obecnie certyfikowane sklejki jak te pochodzące z Finlandii marki KOSKINEN posiadają certyfikat poświadczający o prawie całkowitym ograniczeniu szkodliwych formaldehydów w produkcji. Dlatego regały ze sklejki są bezpieczne dla użytkowników, bo nie zawierają lotnych środków toksycznych. Sklejka może być wykończona fornirem, laminatem HPL lub pokryta woskiem olejnym lub farbą kryjącą, czyli może występować w wielu kolorach i strukturach

Regał komorowy z dużą ilością otwartych półek na białym tle np. salonu
Regał z częściowo zamknietymi półkami z sklejki, z drzwiczkami wykończonych białym laminatem , ozodbionymi grawerunkim na tle ściany salonu
Regał loftowy z czarnym metalowym stelażem i półkami otwartymi i zamknietymi drzwiczkami. Pólki i drzwiczki wykonane ze sklejki, pokryte fornirem w kolorze dębu. Regał ma biurko o pracy.
KODEMii

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami oraz promocjami.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od SIMP ul. Tadeusza Kościuszki 113, 05-120 Legionowo

Powrót do listy