Łóżko to zdecydowanie najważniejszy element każdej sypialni. Zazwyczaj w pierwszej kolejności skupiamy się na wyglądzie ramy, która pozwala nam komfortowo wstawać i kłaść się, a także skomponuje się z całością wystroju wnętrza. Jakie jeszcze aspekty łóżka powinniśmy wziąć pod uwagę, zanim je kupimy?
Styl
Czy łóżko jest obite, czy nie, jego design, kolor, a nawet to, jakiej grubości są jego nóżki lub czy nie ma ich w ogóle, ma wpływ na ogólny wygląd i atmosferę sypialni. Na przykład, w aranżacjach nowoczesnych, a szczególnie stylu skandynawskim, stawia się na przestronność i lekkość. Tę ostatnią oddają zwłaszcza łóżka o ramie z pełnego drewna o jasnym odcieniu –dzięki cienkim, ale stabilnym nóżkom można poczuć prawdziwą skandynawską lekkość.
Materiał
Zdecydowanie najlepszym materiałem, z jakiego może być wykonana rama łóżka to pełne drewno – zapewni ono trwałość i wytrzymałość, służąc domownikom na lata. Szczególnie brzoza z terenów Europy Północnej, która w przeciwieństwie do brzozy z Europy Środkowej, jest drewnem trwałym, charakteryzującym się pięknym rysunkiem drewna i miłą w dotyku fakturą. Taka inwestycja z pewnością przypadnie do gustu osobom ceniącym naturalne materiały.
Rozmiar
Wymiary łóżka to tak naprawdę indywidualna preferencja każdego z nas, jednak należy pamiętać o tym, by łóżko nie było za krótkie! Za optymalną długość przyjmuje się wzrost człowieka, dodając do tego 25-30 cm. Zwykle łóżka jednoosobowe występują w rozmiarach 90x200cm, jednak w przypadku łóżka podwójnego, zależnie od potrzeb będzie to: 140x200cm, 160x200m, a także 180x200cm. Warto zawsze wziąć pod uwagę to, czy na przykład nasze dzieci, czy też czworonożni przyjaciele będą spędzać czas w naszym łóżku – wówczas może się okazać, że najmniejszy rozmiar łóżka podwójnego nie spełni naszych oczekiwań.
Wysokość
Zdecydowanie wysokość łóżka ma znaczenie dla komfortowego kładzenia się i wstawania – tutaj istotną kwestią jest także wysokość materaca, którą doliczamy do całkowitej odległości od podłogi. Przyjmuje się jednak, że jeśli usiądziemy na materacu, nasze kolana powinny być ugięte pod kątem prostym, a stopy swobodnie sięgały podłogi.
Oparcie
Oparcie, czyli wezgłowie to wygodne rozwiązanie dla wszystkich, którzy uwielbiają czytać w łóżku, popijając poranną kawę, czy oglądając telewizję. Ponadto, zagłówek może pełnić także funkcję dekoracyjną – wówczas ogranicza nas tylko wyobraźnia! Takie oparcie można skonstruować samemu, jednak większość ram łóżek ma już gotowe wezgłowie. Zdecydowanie najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest wezgłowie drewniane – Jeśli jest złożone ze szczebelków, warto sprawdzić, czy są one wygodne, nawet jeśli oprzemy się na nim bez poduszek. Kolejną ważną kwestią jest pielęgnacja takiego oparcia- warto od czasu do czasu przetrzeć szczebelki i ramę łóżka, aby nie znajdował się na nich kurz. Obecnie bardzo popularne są obicia materiałowe, jednak są one niełatwe w utrzymaniu, ponieważ wymagają częstszego prania.
Fot. Familon/KODEMii