Finstyle

VAPPU- fiński karnawał wiosny

KODEMii

Vappu to jedno z czterech najhuczniejszych świąt w Finlandii (oprócz Wigilii, Juhannus-Nocy Kupały oraz Sylwestra). Vappu oznacza Noc Walpurgii (nazwa wzięła się od św. Walpurgii, angielskiej misjonarki kanonizowanej właśnie 1 maja)

Świętowanie rozpoczyna się już w wigilię Vappu, czyli 30 kwietnia popołudniu. Bawią się wszyscy – bez względu na wiek. Nadzwyczajna noc jest symbolicznym pożegnaniem zimy i przywitaniem wiosny. Mieszkańcy spotykają się przy suto zastawionych stołach, racząc się procentowymi trunkami. Niezależnie od pogody, można spotkać Finów urządzających sobie pikniki w parku. W powietrzu unoszą się baloniki i serpentyny, a dzieci zakładają kolorowe maski.

ALKOHOL W MIEJSCACH PUBLICZNYCH? TYLKO PODCZAS VAPPU!

Vappu to także jedyny dzień w roku, w którym NIE obowiązuje zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Świątecznym przysmakiem są pączki i bułeczki, przypominające wyglądem ptasie gniazdo. Podczas Vappu pije się Sima-  tradycyjny napój, czyli pitny miód o niskiej zawartości alkoholu.

W VAPPU WSZYSCY JESTEŚMY STUDENTAMI

Podczas Vappu obowiązują specjalne stroje – symbolem i zarazem nieodłącznym atrybutem obchodów Vappu jest studencka czapka i kombinezon. Podobno tradycja pochodzi ze Szwecji, w której prosto z laboratoriów, studenci wychodzili się bawić. Stroje miały także funkcję praktyczną – pozwalały chronić odzież przed imprezowymi zabrudzeniami?

 

KODEMii

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami oraz promocjami.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od SIMP ul. Tadeusza Kościuszki 113, 05-120 Legionowo

Powrót do listy