Finstyle

100 lat niepodległości Finlandii – 70 krajów i 5 rożnych kontynentów!

100 lat niepodległości Finlandii

SuomiFinland100: Stulecie to punkt widokowy, z którego możemy patrzeć do przodu i wstecz sto lat, a nasze stopy są mocno osadzone w teraźniejszości.

– przyp. tłum via www.suomifinland100.fi

Temat obchodów stulecia Finlandii to RAZEM –uroczystości są otwarte dla wszystkich Finów i przyjaciół Finlandii. Stulecie niepodległości Finlandii w 2017 roku podkreśla wartości takie jak demokracja, tradycja i szacunek do siebie i wszech-otaczającej Finów natury.

Z tak wielkiej okazji przygotowano szereg wydarzeń. Na terenie Finlandii odbywa się wiele wystaw, koncertów i inicjatyw, jak np. „100 cudów fińskiej natury”, czy „100 cudów Finlandii” W ramach projektu, mieszkańcy wyznaczają sto cennych w kraju miejsc, które chcieliby zachować dla przyszłych pokoleń. W marcu 2017 odbędzie się także otwarcie czterdziestego już parku narodowego. Stulecie Finlandii zainspirowało także świat fińskich smaków: zaplanowano cykl spotkań „Zjedzmy razem” – celem inicjatywy jest wypromowanie fińskiego jedzenia, skupiając ponad 30 miejsc z prawdziwymi fińskimi przysmakami.

Finlandia jest wspaniałym przykładem kraju, kształtującym swoją świadomość narodową poprzez kulturę i jedność. Wysiłek i trud włożony w odbudowanie państwa po rosyjskiej okupacji dobrze widać na przykładzie rozwoju fińskiego designu – społeczny aspekt stylu projektowania wpłynął na użytkowość i funkcjonalność nordyckiego wzornictwa, co dobrze pokazuje „podróżująca wystawa”  „Echoes – 100 lat fińskiego designu i architektury” otwarta w styczniu 2017 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich. Polska była tylko jednym z przystanków na drodze fińskiej ekspozycji – kolejnym będzie Bratysława, Praga oraz Berlin. Miejsce fińskiej wystawy w Polsce nie było przypadkowe – sam budynek Muzeum został zaprojektowany przez fińskiego architekta – Rainer Mahlamäki z pracowni Lahdelma& Mahlamäki.

Celebrowanie stulecia Finlandii odbywa się w 70 krajach na pięciu rożnych kontynentach. Wielki Rok dla Finlandii zakończy się 6 grudnia, dokładnie w dzień uzyskania niepodległości.

Źródło: www.suomifinland100.fi

KODEMii

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami oraz promocjami.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od SIMP ul. Tadeusza Kościuszki 113, 05-120 Legionowo

Powrót do listy